Presidendi vastuvõtt….White tie

Loetud päevade pärast on toimumas aasta üks oodatumaid sündmusi Eestis. EW presidendi vastuvõtt! Traditsiooniliselt on presidendi vastuvõtt kuulunud kõrgemaisse pidulikkuse klassi ehk  siis White tie e. frakk. See traditsioon tuleb Inglise kuninglikust õukonnast ja ajast kui vastuvõtud toimusid ainult lossides ning vastuvõtule tulija pidi järgima väga rangeid riietus ja käitumis reegleid. Tänapäeval on traditsiooniliselt White tie kohustuslik riietus sellistel üritustel nagu: Nobeli preemia vastuvõtu gala, Viini Ooperiteatri ballidel, doktori kraadi vastuvõttudel Rootsis ja Soomes, vastuvõttudel ja pidudel kuningakojas.

Niisiis kui kutsel on  dress code`iks märgitud –White tie,

siis nõutav riietus on must sabakuub läikivate revääridega. Kõrge pihaga, traksidega püksid, ilma tradistioonilise vööta vaid laia valge vööga. Pükste  külgedel kindlasti lampassid. Valge vest, valge kikilips, särgil rinnal voldid ja varrukatel mantsetinööbid. Ideaalis kaabu, kindad ja rinnataskus valge roos. Kellel on, siis ka aumärgid. Naistel pidulik pikk kleit, ilma lõhikuta. On täiesti ekslik arusaam, et naisel peavad olema presidendi vastuvõtul õlad kaetud. Kui on kena büstiga naine, siis on avatud kaelus just see koht kus oma ehteid ja vääriskive demonstreerida. Rätik õlgadel on juhuks, kui on jahe. Traditsiooniliselt seisab naine mehe paremal käel, sest mõõga käsi peab mehel olema vaba selleks, et oma daami vajadusel kaitsta.

Etiketi reeglid tänapäeval  koos väärtushinnangutega on kadumas ja asendumas üleüldise tolerantsusega  kõige ja kõigi suhtes. Eks aeg näitab, kus tekib tasakaal. Päris tihti kuuleme oma kaasmaalaste seas põlglikku kriitikat „pingviinide paraad“ ja eputamise teemadel.

Jah, meie demokraatlikus riigis  võib igalühel olla  selles suhtes oma arvamas aga intelligentne inimene, kes mõistab selle ürituse tähtsust, jätab sellised kommentaarid endale. Me ju ei tahaks, et presidendi vastuvõtt oleks kohalikus kõrtsis õlleklaase kokku lüües. See madaldaks ju meie riigi tähtsust.

Mina armastan traditsioone, viisakust ja lugupidavat suhtumist meie eelkäijate vastu.

Ja on väga uhke tunne kui meie riigis on nii palju silmapaistvaid inimesi, kelle tööd ning panust meie riigi loomisel on sellise kutsega austatud.

Järgmises postituses räägime Black tie`st.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.